podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl
reklama

Gruzja - wiza, ambasady, przepisy

Tibilisi     
gruzja
Gruzja - podróże do GruzjiGruzja - mapa krajuGruzja - spis artykułów i galeriiGruzja - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeGruzja - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaGruzja - szczepienia, zdrowie, poradyGruzja - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROGruzja - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOGruzja - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego wjazdu i pobytu w Gruzji przez okres do trzech miesięcy. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni jest paszport – ważny co najmniej trzy miesiące dłużej niż deklarowany czas pobytu. Jeśli obywatele RP zamierzają pozostać w Gruzji ponad 90 dni (np. jeśli chcą podjąć pracę, naukę, leczenie lub z innych koniecznych przyczyn), obowiązuje ich wiza. Aby ją uzyskać, powinni zgłosić się do Ambasady Gruzji w Warszawie, a w przypadku pobytu w Gruzji – do Departamentu Konsularnego MSZ Gruzji (Tbilisi, ul. Czitadze 3). W przypadku zatrudnienia należy dopełnić wszystkich formalności związanych z legalizacją pobytu przez pracodawcę. Jeśli trzymiesięczny termin pobytu bezwizowego został przekroczony, Policja Graniczna przy wyjeździe nakłada mandat w wysokości 180 GEL. Przy wjeździe do Gruzji trzeba wypełnić deklarację celną i ankietę migracyjną. Przy wjeździe samochodem osobowym nie będącym własnością kierującego wymagane jest posiadanie notarialnej zgody właściciela na korzystanie z pojazdu.
Informacje dla kierowców
Podróżujący samochodem powinni mieć międzynarodowe prawo jazdy. Przekraczając granicę, w punkcie kontrolnym należy pobrać zaświadczenie o charakterze wwozu pojazdu („wjazd czasowy” lub „import”); w przypadku nieprzedstawienia tego dokumentu właściwym władzom grozi wysoka kara pieniężna. Należy unikać jazdy samochodem o zmierzchu i w nocy. Kierowcy i piesi często nie przestrzegają zasad ruchu drogowego, dlatego poruszanie się po drogach wymaga dużej ostrożności. Dozwolona prędkość w terenie zabudowanym to 60 km/godz., a w nie zabudowanym 90 km/godz.
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń (wyjątek stanowią tereny tzw. samozwańczych republik Abchazji i Osetii Płd., do których wjazd jest utrudniony, a ze względów bezpieczeństwa Ambasada RP w Tbilisi odradza podróże do tych miejsc). Sieć połączeń kolejowych między miastami w Gruzji jest słabo rozwinięta. Niedogodność tę rekompensują liczni przewoźnicy prywatni oferujący tanie połączenia mikrobusami, zarówno lokalne, jak i międzymiastowe.
Przepisy celne
Nie ma specjalnych przepisów prawnych dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy, a przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Wymagane jest wypełnienie deklaracji celnych przy wjeździe i wyjeździe. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.
Bezpieczeństwo
W ostatnim roku zanotowano spadek liczby przestępstw wobec obcokrajowców. Zniszczenia wojenne, skomplikowana sytuacja polityczna oraz trwający od lat kryzys ekonomiczny spowodowały, iż poziom bezpieczeństwa w Gruzji nie jest jeszcze zadowalający. Na północnym zachodzie kraju, między rzeką Inguri a granicą FR, rozciąga się terytorium samozwańczej tzw. Republiki Abchazji – separatystycznego regionu, który w wyniku zbrojnego konfliktu oderwał się od Gruzji i nie uznaje zwierzchnictwa władz w Tbilisi. Natomiast na północ od stolicy (w odległości ok. 70 km) znajduje się kolejna strefa konfliktu – Południowa Osetia. Niestabilna sytuacja w Abchazji i Południowej Osetii praktycznie wyklucza podróże turystyczne. Ambasada RP w Tbilisi ostrzega, że możliwości opieki konsularnej nad obywatelami polskimi w tych nie uznawanych również przez Polskę „republikach” są ograniczone. Niekorzystny wpływ na stan bezpieczeństwa w Gruzji ma sytuacja w sąsiedniej Czeczenii. Niebezpieczny jest rejon achmecki, gdzie w okolicach Wąwozu Pankiskiego znaleźli schronienie uchodźcy czeczeńscy, a także rejon Swanetii w zachodniej Gruzji, zamieszkany przez ludność mówiącą odrębnym dialektem.
Przydatne informacje
• Warunki życia w Gruzji należy określić jako ciężkie. Od kilku lat zimą nie są ogrzewane mieszkania i urzędy. Należy liczyć się z okresowymi przerwami w dostawach gazu. Prowincja praktycznie przez cały rok ma kłopoty z dostawami energii elektrycznej; także w miastach jej dostawy są nieregularne. Podobne problemy dotyczą dostaw wody pitnej.
• Praktycznie nie ma problemów z zaopatrzeniem w produkty codziennego użytku.
• W miastach, oprócz autobusów, środkiem komunikacji są kursujące po wyznaczonych trasach mikrobusy. Są one tanie, jednak dość często zdarzają się w nich kradzieże kieszonkowe.
• Z końcem 2002 r. zaczęto wprowadzać do obiegu banknoty z zabezpieczeniem holograficznym (nominały 1, 2, 5, 10 i 20 lari), a w 2004 r. wprowadzono dwa ostatnie spośród pozostających w obiegu nominałów (50 i 100 lari). Stare banknoty zachowały ważność i są stopniowo wycofywane z obiegu. Obecnie coraz powszechniej dostępne są bankomaty. Praktycznie nie ma możliwości zapłacenia kartą kredytową.
• Większość gruzińskich urzędów pracuje od 10.00 do 18.00 (z godzinną przerwą między 13.00 a 14.00). Sklepy z reguły otwarte są w godz. 10.00–18.00 lub 19.00, sklepy spożywcze od 9.00 do 20.00, a często do 23.00.
• Aktualne informacje o Gruzji (w tym ceny wszystkich rodzajów wiz) dostępne są na stronie MSZ Gruzji: www.mfa.gov.ge.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP
w Tbilisi ul. Zubałaszwili 19 0108 Tbilisi
tel.: (00-995 32) 92 03 98
fax.: (00-995 32) 92 03 97, 32 93 62 31
ambpolgruzja@access.sanet.ge
www.tbilisi.polemb.net

Wydział Konsularny
ul. Zubałaszwili 19, 0108 Tbilisi
tel. (00-995) 32 93 62 36
fax. (00-995) 32 93 62 31
nspolgruzja@internet.ge
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Gruzji
ul. Wąchocka 1 S,
03-934 Warszawa
tel. (0-22) 616 62 21, 616 62 22
fax (0-22) 616 62 26, 617 41 87
e-mail: Warsaw.emb@mfa.gov.ge

Wydział Konsularny
ul. Wąchocka 1 S, 03-934 Warszawa
tel. (0-22) 616 62 25
fax (0-22) 617 41 87